گروت اپوکسی

گروت اپوکسی

گروت اپوکسی چیست؟

در مقالات قبلی عنوان کرده ایم که گروت دارای انواع مختلفی می باشد که گروت اپوکسی یکی از آن ها می باشد.

این گروت به صورت 3 جزئی تولید و فرموله می شود و از جمله ملات های توانمند، با کیفیت و دارای مقاومت بالا نسبت به گروت های سیمانی می باشد.

Epoxy grout در واقع از ترکیب اجزای آماده تشکیل شده و قابل مصرف می باشد و نیازی به ماده روان کننده ندارد. به همین خاطر از آن برای پر کردن کلیه سطوح افقی، عمودی و بالاسری درها و پنجره ها استفاده می کنند.

نکته بسیار مهم درباره این نوع گروت این است که به خاطر داشتن سیمان، سنگدانه، فیلرها، الیاف، رزین و هاردنر اپوکسی و افزودنی های دیگر در ساختار خود دارای خاصیت چسبندگی و بتنی بالایی می باشد.

موارد مصرف Epoxy grout

همانطور که در پاراگراف قبل هم اشاره کردیم گروت اپوکسی به خاطر مواد تشکیل دهنده ای ک دارد از خاصیت چسبندگی بالایی برخوردار می باشد به همین خاطر است که از آن در موارد خاص زیادی استفاده می شود که به شرح زیر می باشند.

 • نصب و ثابت کردن ماشین آلات و تجهیزات سنگین که تحت فشارهای وارده استاتیکی بالایی قرار گرفته اند.
 • از این نوع گروت ها می توان برای پر کردن نقاط دور دست استفاده کرد.
 • برای نصب و ثابت سازی ماشین آلات دینامیکی از نیروگاه ها و پالایشگاه ها و … استفاده می شود
 • برای نصب و کاشت میلگردها برای داخل بتن ها به دلیل مقاوم کردن و افزودن مقطع سازه ها از این گروت استفاده می شود.
Epoxy grout
موارد مصرف Epoxy grout

خواص اپوکسی گروت

مقاومت مکانیکی که این گروت دارد نسبت به سایر گروت ها بیشتر می باشد و برای انواع سطوح فلزی و بتنی چسبندگی بالایی دارد.

به همین خاطر است که در مراحل سخت شدن و گرایش خود دچار جمع شدگی نمی شوند.

Epoxy grout دارای مقاومت بسیاری در برابر فشار هایی همچون موارد زیر می باشد.

 1. ارتعاشی
 2. بارهای دینامیکی
 3. ضربه ای
 4. مواد شیمیایی
 5. اسید ها
 6. نمک ها و قلیاها

روش مصرف و آماده سازی Epoxy grout

برای اینکه بدانید از چه گروتی برای چه مواردی استفاده کنید باید به خوبی درباره آن اطلاعات داشته باشید. برای استفاده از Epoxy grout روش مصرف و آماده سازی آن مسئله ای است مهم که باید نسبت به آن مطلع باشید.

برای آماده کردن این گروت باید اجزای آن را داشته باشید تا راحتر بتوانید آن را به مصرف برسانید.

اولین کاری که باید انجام دهید مخلوط کردن 2 جزء مایع رزین و هاردنر توسط همزن برقی است دقت داشته باشید که مدت زمان این کار باید یک دقیقه با سرعت 400 دور کامل باشد تا مواد به طور مناسب با هم ترکیب شوند.

قدم بعدی این است که پورد آماده شده را آرام آرام و با سرعت بسیار کم به مایع بدست آمده اضافه کنید( دقت کنید همزن را خاموش نکرده باشید). این کار برای آن است تا هوا وارد آن نشود و ماده گروت کاملا میکس شود.

به خاطر داشته باشید که افزودن پودر به مواد مایع باید حتما در مدت زمان حداقل ۳۰ ثانیه انجام شود، زیرا اگر مواد در مدت طولانی تر اضافه نشوند و پس از آن به مدت حداقل ۱ دقیقه توسط همزن برقی میکس نشده باشند، سفت می شوند و دیگر قابل استفاده نیستند.

قبل از مخلوط کردن اجزاء تشکیل دهنده گروت به اندازه مواد تشکیل دهنده توجه داشته باشید زیرا باید حتما میزان مورد نیاز را با هم میکس کنید.

پس از میکس کردن مواد با هم شما تنها 15 دقیقه زمان دارید تا از Epoxy grout استفاده کنید و محل انجام این کار باید 28 روز سن داشته باشد تا سطحی صاف و تمیز را به وجود آورد.

آماده سازی خواص اپوکسی گروت
خواص اپوکسی گروت

نکات مهم برای اجرای اپوکسی گروت

در اجرای گروت اپوکسی حتما به نکات زیر توجه داشته باشید زیرا که از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.

از آنجایی که در زمان واکنش های شیمیایی گروت اپوکسی موجب سخت شدن، گرمازا شدن و بالا بردن دمای آن در ظرف می شود باعث می شود تا مقدار آن به صورت چشمگیری کم شود و باعث ایجاد ضررهای جبران ناپذیر می شود به همین خاطر بهتر است برای ترکیب کردن اجزاء آن از ظروف کم عمق تری استفاده کنید.

اگر می خواهید اجرای Epoxy grout خود را در شرایط آب و هوایی گرم و خشک انجام دهید، باید حتما قبل از هر کاری دمای مواد و اجزاء گروت خود را به ۱۵ الی ۲۵ درجه کاهش دهید.

برای تولید و فرموله کردن گروت توجه کنید که حق امکان افزودن هرگونه مواد اضافی مانند: سنگدانه، سیمان، رزین با هاردنر و یا مواد حلال کننده جهت رقیق کردن محصول خود را ندارید. دلیل آن هم این است که همه اجزاء تشکیل دهنده توسط سازمان و مطابق استاندارد فرموله شده اند و هر دخالتی در آن ها در نحوه میزان اجزاء تولیدکننده مواد باعث ایجاد اختلال در عملکرد و کاهش خواص و ویژگی و مقاومت های آن می شود.

 اجرای اپوکسی گروت
نکات مهم برای اجرای اپوکسی گروت

در نهایت

به عنوان حُسن ختام بار دیگر یادآوری می کنیم که گروت اپوکسی از ملات های بسیار قدرتمند می باشد که از کیفیت و مقاومت بالایی در مقایسه با سایر گروت ها همچون گروت سیمانی و گروتg2 برخوردار می باشد.

سوالات متداول گروت اپوکسی

 1. گروت اپوکسی چه معایبی دارد؟
  یکی از بزرگترین معایب Epoxy grout این است که کار با آن سخت است. اپوکسی چسبنده تر و کمی گوپ تر از گروت های سنتی است. همچنین قرار دادن آن در خطوط  گروت دشوارتر است و بسیار سریع خشک می شود.
 2. آیا Epoxy grout کپک زدگی را متوقف می کند؟
  گروت اپوکسی انتخاب ایده آلی برای محافظت از کاشی های شما در برابر اثرات مخرب کثیف، کپک، باکتری ها و سایر آلاینده های نامطلوب است
 3. آیا گروت اپوکسی کثیف می شود؟
  برخلاف گروت سیمان سنتی متخلخل نیست. به دلیل سطح صافی که گروت اپوکسی ایجاد می‌کند، کثیفی‌ها و نشت‌ها به راحتی پاک می‌شوند. برای آشپزخانه ها، حمام ها و کف های پرتردد بسیار مناسب است.
به این صفحه امتیاز دهید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخصص کلینیک بتن آریا


 • روان کننده های بتن
 • فوق روان کننده بتن
 • ابر روان کننده بتن
 • نوار واتر استاپ
 • نوار واتراستاپ
 • هیدروفیلی
 • نوار واتراستاپ پی وی سی
 • گروت منبسط شونده
 • گروتg2
 • روان کننده های بتن در کرمان

پروژه ها


ترمیم بتن دیوار برشی
کاشت میلگرد شیب کف استخر کرمان
کاشت بولت در بتن کرمان
ترمیم و آب بندی مخزن کرمان
اجرای استخر ورزشی در کرمان
کاشت میلگرد ستون کرمان

اطلاعات ما


با ما تماس بگیرید