تاثیر نوع سیمان در مقاومت بتن

تاثیر نوع سیمان در مقاومت بتن

بتن و فرآورده‌های آن از مهم‌ترین مصالح و متریال‌ها در صنعت ساخت و ساز می‌باشند که بسیار هم کاربرد دارند. بتن ها دارای خصوصیات مختلفی می‌باشند که از جمله آن‌ها می توان به مقاومت آن اشاره کرد. بتنی که در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود برای آن‌که به یک ساختمان استحکام لازم را بدهد به روش‌های متفاوتی عمل می‌کند بنابراین متریالی که برای ساخت آن به کار گرفته می شوند باید بتواند نیروهایی که به سازه وارد می‌شود را به زمین برساند و از توانایی و قدرت خوبی در برابر تحمل نیروهای فشار برخوردار باشد. از آن‌جایی که سیمان نقش بسیار مهم و اساسی در مقاومت فشاری بتن دارد، در این مقاله می‌خواهیم بیشتر درباره تاثیر نوع سیمان در مقاومت بتن  صحبت کنیم.

رابطه و تاثیر نوع سیمان بر مقاومت بتن

قطعا می‌دانید که حجم هوای داخل سنگدانه تاثیر به‌سزایی بر مقاومت بتن دارند. به‌طور کلی این حجم هوا اجزاء تشکیل دهنده بتن می‌باشند که می‌توانند بر مقاومت آن تاثیر بگذارند.

از آنجایی که سنگدانه ها اغلب دارای تراکم و مقاومت بالایی می‌باشند باعث می‌شوند که حجم هوای سیمان سخت شده و ناحیه انتقال بین سنگدانه‌ها، میزان فشار وارد شده بتن در بتن‌های معمولی را مشخص کند.

به‌خاطر داشته باشید که نسبت آب به سیمان در میزان خمیر و ناحیه انتقال و مقاومت فشاری از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

پارامترهای موارد زیر بر میزان مقاومت بتن تاثیرگذار می‌باشند:

 •  تراکم
 • عمل‌آوری بتن
 •  مواد افزودنی
 • شرایط رطوبتی
 • سرعت بارگذاری
 • ابعاد و شکل نمونه
 • نوع تنش وارد شده
 • اندازه و کانی ‌های سنگدانه ‌ها
منظور از مقاومت فشاری بتن چیست؟
مقاومت فشاری بتن

منظور از مقاومت فشاری بتن چیست؟

در ارتباط با تاثیر نوع سیمان در مقاومت بتن، بد نیست بدانید که اصلا منظور از مقاومت فشاری بتن چه می‌باشد؟

در واقع باید بگوییم که، مقاومت فشاری هر ماده به توانایی و مقاومت آن در برابر تنش‌‌ها، بدون ایجاد شکستگی در آن گفته می‌شود.

این مسئله درباره بتن هم به نوع سیمانی که در آن استفاده می شود بستگی دارد. میزان مقاومت فشاری بتن برابر با مقاومتش در برابر شکست‌ها در نظر گرفته می‌شود.

بنابراین، برای کنترل کیفی و سنجش مقاومت آن باید آزمایش‌های کششی و فشاری انجام شود که در نمونه های کششی، شکست قطعه آزمایشی اغلب به‌ صورت گسیختگی می ‌باشد ولی در فشاری، قطعه تحت آزمایش موقعی به شکست می‌رسد.

اندازه گیری مقاومت فشاری بتن

خوشبختانه اندازه‌گیری مقاومت فشاری بتن کار چندان سخت و دشواری نیست. با انجام دادن این کار شما می‌توانید اطلاعات دیگری هم درباره بتن بدست آورید که شامل موارد زیر می باشد:

 1. میزان نفوذپذیری
 2. ضد رطوبت بودن
 3. مدول ارتجاعی
 4. مقاومت بتن در مقابل عوامل و شرایط جوی

با در نظر گرفتن این مسئله که مقاومت فشاری بتن از سایر مقاومت ها بیشتر می باشد باید با توجه به مقاومت فشاری آن بتن مورد نظر را تولید کرد.

یادآوری می‌کنیم که تخلل سیمان بر مقاومت فشاری بتن تاثیر بسیار زیادی دارد. نوع سیمان‌ها می‌توانند درجه‌های متفاوتی از تخلل را نشان دهند به‌همین خاطر مقاومت فشاری بتن تحت تاثیر زیاد می باشد که این تاثیرات می توانند به صورت مثبت و منفی باشند.

مقاومت فشاری بتن
اندازه گیری مقاومت فشاری بتن

تاثیر شکل دانه‌های سیمان بر مقاومت فشاری

در ادامه مطلب مربوط به تاثیر نوع سیمان در مقاومت بتن، می خواهیم کمی هم درباره تاثیر شکل دانه های سیمان بر مقاومت فشاری برایتان بگوییم.

همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره کرده ایم سیمان ها از نظر دانه بندی با هم تفاوت هایی دارند که این تقاوت به عوامل مختلفی بر میزان مقاومت فشاری بتن تاثیر می گذارد.

هر چه دانه بندی سیمان ریزتر باشد میزان تخلخل آن نیز کمتر بوده و هر چه دانه‌بندی درشت‌تر باشد، میزان و درصد تخلخل نیز کمتر خواهد بود.

باید بدانید که فشرده شدن سیمان می تواند میزان هوای بین دانه ها را کاهش داده و باعث افزایش مقاومت فشاری بتن شود.

مقاومت بتن به چه عواملی بستگی دارد؟

قبل از ترکیب و ساخت بتن انتخاب نوع مصالح مناسب مانند انواع سیمان‌ های موجود و تعیین نسبت آنها اولین اقدام برای ایجاد یک مقاومت فشاری بتن قابل ‌قبول است.

به طور کلی مقاومت بتن به موارد زیر بستگی زیادی دارد:

 • نسبت آب به سیمان
 • تأثیر میزان هوا بر مقاومت برشی بتن
تاثیر نوع سیمان در مقاومت بتن
مقاومت بتن به چه عواملی بستگی دارد؟

در نهایت

به عنوان حُسن ختام یادآوری می‌کنیم که مقاومت فشاری بتن از مهم‌ترین مواردی است که از نظر فنی برای سازه باید به آن توجه داشته باشید.

چرا که هر چه این مقاومت بیشتر باشد بارهای دینامیکی و استاتیکی وارد بر سازه را بهتر و بیشتر می توانند تحمل کنند و بدون هیچ آسیبی در ساختمان به زمین انتقال داده می‌شوند.

به همین خاطر است باید از نظر کنترل کیفی قبل از استفاده کاملا تحت نظر باشد و نسبت به تاثیر نوع سیمان در مقاومت بتن اطلاعات دقیق و کاملی داشته باشید.

سوالات متداول تاثیر نوع سیمان در مقاومت بتن

 1. تاثیر وجود ناخالصی در انواع سیمان بر روی مقاومت فشاری بتن چگونه است؟
  این ناخالصی ‌ها علاوه بر تأثیر منفی بر مقاومت فشاری بتن و زمان گیری آن می ‌تواند باعث ایجاد شوره در سطح بتن و حتی خوردگی میلگردهای داخل بتن شوند.
 2. آیا نوع سیمان از نظر فنی بر مقاومت برشی تاثیر دارد؟
  برای این منظور باید رابطه آب و مواجهه با سیمان، درجه هیدراتاسیون سیمان و نکات ذکر شده در مورد تخلخل سیمان را مورد بررسی قرار داد.
 3. نوع سیمان چه تاثیری بر دوام بتن دارد؟
  قدار سیمان مصرفی در مخلوط بتن نیز از عوامل موثر بر دوام بتن خواهد بود. اگر میزان سیمان مصرفی کمتر از مقدار مورد نیاز باشد، نسبت آب سیمان کاهش یافته و کارایی آن نیز کاهش می یابد.

به این صفحه امتیاز دهید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخصص کلینیک بتن آریا


 • روان کننده های بتن
 • فوق روان کننده بتن
 • ابر روان کننده بتن
 • نوار واتر استاپ
 • نوار واتراستاپ
 • هیدروفیلی
 • نوار واتراستاپ پی وی سی
 • گروت منبسط شونده
 • گروتg2
 • روان کننده های بتن در کرمان

پروژه ها


ترمیم بتن دیوار برشی
کاشت میلگرد شیب کف استخر کرمان
کاشت بولت در بتن کرمان
ترمیم و آب بندی مخزن کرمان
اجرای استخر ورزشی در کرمان
کاشت میلگرد ستون کرمان

اطلاعات ما


با ما تماس بگیرید