روش استفاده از ضد یخ بتن 

روش استفاده از ضد یخ بتن 

ضد یخ بتن چیست؟

افرادی که در صنعت ساخت و ساز فعالیت دارند می دانند که با سرد شدن هوا، آب موجود در بتن نیز دچار یخ زدگی می شود و در نتیجه پروسه بتن ریزی و مقاومت بتن را دچار مشکل می کند. به همین خاطر برای رفع این مشکلات و جلوگیری کردن از آن ها نیاز به ضد یخ بتن می باشد. ضد یخ در حقیقت یک ماده شیمیایی است که نقطه انجماد فاز مایع درون بتن را پایین می آورند و در نتیجه در هوای حدود منفی ۳۰ درجه نیز کاربرد خواهند داشت. در ادامه می خواهیم بیشتر درباره روش استفاده از ضد یخ بتن برایتان بگوییم.

انواع ضد یخ بتن

برای اینکه بهتر با روش های استفاده از ضد یخ بتن آشنا شوید باید بدانید که ضد یخ بتن دارای انواع مختلفی می باشد که براساس ساختار تشکیل دهنده آن ها می توان در موارد مختلفی از آن ها استفاده کرد.

لازم است بدانید که ضد یخ بتن همچون دیگر محصولات شیمیایی افزودنی بتن و فوق روان کننده بتن در دو حالت پودری و مایع وجود دارد که هر دو این محصولات به صورت باکلراید و بدون کلراید تولید می‌شوند.

انواع ضد یخ های بتن به شرح زیر می باشند.

 • نمک های غیر آلی محلول
 • افزودنی های دارای ترکیبات آلی محلول
 • افزودنی های با گیرش سریع
 • افزودنی های جامد گوناگون
کاربرد ضد یخ بتن
ضد یخ بتن چیست؟

کاربرد ضد یخ بتن در روش استفاده از ضد یخ بتن

تمامی انواع ضد یخ که در پاراگراف قبل به آن ها اشاره کرده ایم دارای کاربردهای فراوانی می باشند که ما، در این بخش به اختصار به چند مورد از این کاربردها اشاره کرده ایم.

 1.  این افزودنی سرعت و حرارت واکنش هیدراتاسیون را افزایش می دهد.
 2. در مکان‌های شیب‌ دار و بعضی دیوارهای برشی از این مواد برای گیرش سریع بتن استفاده می‌شود.
 3. استفاده از سیمان بیشتر و ترجیحا تیپ سه و ترکیب با ضدیخ شرایط خوبی برای بتن ریزی در سرما ایجاد خواهد کرد.
 4. بعضی از ضدیخ ها برای آب بندی روزنه موجود در مخازن و یا استخرها استفاده می‌ شوند.

روش استفاده از ضد یخ بتن

تا به اینجای کار متوجه شدید که ضد یخ بتن چیست؟ با انواع آن و کاربردهای آن نیز آشنا شدید. حال می خواهیم برایتان درباره روش استفاده از ضد یخ بتن بگوییم.
برای استفاده از این محصول شما باید در ابتدای کار شرایط بتن ریزی را فراهم کنید. یعنی باید تا حد امکان قالب بتن و مکان بتن ریزی تمیز شود.
بعد از آن در صورتی که امکان داشت تا حدودی دمای مجموعه ای که قرار است در آنجا بتن ریزی انجام شود را زیاد کنید.
کار بعدی که برای استفاده از ضد یخ بتن باید انجام دهید این است که فضا را برای عمل آوری و گرم نگه داشتن بتن فراهم کنید و قبل از افزودن ضدیخ آن را رقیق و تا حل شدن کامل در بتن مخلوط کنید.
این نکته مهم را برای استفاده از ضد یخ بتن در نظر داشته باشید که بهتر است آن را در مرحله آخر به بتن اضافه کنید زیرا که این افزودنی با یکنواخت کردن مخلوط بتنی از ایجاد حباب بزرگ که جدا شدن اجزای بتنی و دانه بتن را دارد و از ورود آب به این ناحیه و یخ زدن آن پیشگیری می‌کند.
استفاده از ضد یخ بتن در ساختمان سازی
تاثیر ضد یخ بتن در ساختمان سازی

تاثیر ضد یخ بتن در ساختمان سازی

شاید این سوال برای شما دوستان عزیز پیش آمده باشد که آیا ضد یخ بتن می تواند در روند ساختمان سازی تاثیر بگذارد؟!

خوب، باید بگوییم که بتن از جمله پرکاربردترین مصالح برای ساختمان سازی می باشد که به خاطر مقاومت، طول عمر و دوام بالایی که دارد در اکثر سازه های عمرانی انتخاب اول می باشد.

البته نباید از این مسئله غافل شوید که مقاومت و دوام بالای بتن در صورت رعایت کردن پارامترهایی در اجرای بتن ریزی می باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • استفاده از مواد و مصالح مناسب
 • طرح اختلاط بتن
 • شرایط آب و هوایی

اصلی ترین مشخصه های مربوط به ضدیخ بتن

همانطور که مطلع هستید و ما هم تا به اینجای کار شرح داده ایم خیلی از دوستانی که در صنعت ساخت و ساز فعالیت دارند به دنبال این هستند که با مهمترین روش استفاده ضد یخ در بتن آشنا شوند و بتوانند به بهترین شکل از خواص و مزایای مربوط به ضد یخ بتنی، بهره مند شوند.

آنچه که شما دوستان عزیز باید در زمان خرید و استفاده از ضد یخ بتن به آن توجه زیادی داشته باشید این است که باید گزینه هایی را اولویت قرار دهید که فاقد یون کلراید باشند.

دقت داشته باشید که اگر سازه های بتنی شما از نوع غیر مسلح می باشند بهترین ضد یخ، ضد یخ بتنی کلراید می باشد که می توانید از آن استفاده کنید.

لازم به ذکر است که استفاده از ضد یخ های بتنی برای مناطق سردسیر دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد و می توانید قبل از فرا رسید ن فصل سرما ضد یخ مورد نظر را تهیه کنید.

برای خرید بهترین ضد یخ بتنی اطلاع از مشخصات آن مسئله ای است مهم و حائز اهمیت به همین خاطر در ادامه برایتان شرح داده این که مهمترین مشخصاتی که یک ضد یخ بتنی خوب و باکیفیت باید دارا باشد چه مواردی می باشند.

 1.  وزن متغیر
 2. حالت مایع و پودری
 3.  ضد یخ های مایع ای شکل به رنگ کهربایی هستند.
 4. عدد قلیایی مربوط به ضد یخ بتن، ۵٫۱۰ – ۵٫۱۲
 5. فاقد کلر و کلردار
مشخصه های مربوط به ضدیخ بتن
اصلی ترین مشخصه های مربوط به ضدیخ بتن

در نهایت

آنچه به عنوان حُسن ختام می خواهیم عنوان کنیم این است که در زمان خرید ضد یخ بتن حتما اطلاعات کاملی درباره آن بدست آورید.

توجه به تاریخ مصرف ضد یخ مسئله ای است مهم که نباید فراموش کنید. دقت داشته باشید که تاریخ مصرف تمام ضد یخ ها حدودا 2 سال می باشد و شما تنها 24 ماه فرصت دارید تا از آن استفاده کنید.

در روش استفاده ضد یخ بتن به مواردی که در این مقاله به آن ها اشاره کرده ایم توجه داشته باشید تا مشکلی به وجود نیاید.

سوالات متداول روش استفاده از ضد یخ بتن

 1. درصد و مقدار مصرف ضدیخ بتن باید چقدر باشد؟
  میزان و مقدار مصرف ماده ی شیمیایی در ملات های مذکور، از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است به طوری که اگر به مقدار و درصد استفاده از ضد یخ بتن، توجه لازم را نداشته باشید، ممکن است مشکلات بسیار زیادی را حین بتن ریزی مشاهده نمایید.
 2. ضد یخ با بتن چه می کند؟
  این افزودنی های شیمیایی نقطه انجماد آب را زیر صفر درجه سانتیگراد سرکوب کرده و هیدراتاسیون سیمان را تسریع می کنند.  مواد افزودنی ضد یخ بتن جزء ضروری بتن به ویژه در فصل زمستان و در مناطقی با آب و هوای سرد است.
 3. مشکل ریختن بتن در هوای سرد چیست؟
  هنگامی که دما به زیر 40 درجه فارنهایت می رسد، واکنش های شیمیایی که بتن را تقویت می کند کند می شود و می تواند منجر به ضعیف شدن بتن شود. اگر دمای عمل آوری بتن کمتر از انجماد باشد، آب داخل بتن می تواند یخ زده و منبسط شود و منجر به ایجاد ترک شود.
به این صفحه امتیاز دهید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخصص کلینیک بتن آریا


 • روان کننده های بتن
 • فوق روان کننده بتن
 • ابر روان کننده بتن
 • نوار واتر استاپ
 • نوار واتراستاپ
 • هیدروفیلی
 • نوار واتراستاپ پی وی سی
 • گروت منبسط شونده
 • گروتg2
 • روان کننده های بتن در کرمان

پروژه ها


ترمیم بتن دیوار برشی
کاشت میلگرد شیب کف استخر کرمان
کاشت بولت در بتن کرمان
ترمیم و آب بندی مخزن کرمان
اجرای استخر ورزشی در کرمان
کاشت میلگرد ستون کرمان

اطلاعات ما


با ما تماس بگیرید