• کرمان،بلوار شهید صدوقی، بین کوچه 32 و 34
 • 03491011416
 • @clinc.beton

نسبت سیمان به ماسه در بلوک

بررسی نسبت سیمان به ماسه در بلوک

برای چسباندن مصالح ساختمانی از ملات استفاده می شود که از ماسه و سیمان در ساخت ملات استفاده می شود. باید نسبت سیمان به ماسه در بلوک چینی و مقدار آب ان متناسب باشد. اصول ایت کار باید رعایت شود تا کار درست پیش رود. در صنعت ساختمان سازی و اجرای پروژه باید ملات ساخته شود. در ترکیبات ملات نسبت سیمان به ماسه در بلوک باید مشخص باشد.

از بیشترین ملاتی که در پروژه های ساختمانی استفاده می شود، ملاتی است که با نسبت 1 به 6 است. ماده اصلی که برای ساخت ملات وجود دارد، سیمان و ماسه و آب است. شکلی خمیری دارد که راحت به دست امده و تهیه می شود اما باید اطلاعات لازم درباره نحوه نسبت سیمان به ماسه در بلوک را داشته باشید.

شما می توانید برای تهیه بتن، فوق روان کننده بتن و… از محصولات کلینیک بتن دیدن نمایید.

تهیه ملات در ساختمان سازی

برای ساخت ملات، نیاز به دانستن ترکیب شن و ماسه است. سیمان باعث می شود که چسبندگی در ملات بیشتر شود و مقاومت بهتری هم دارد. برای اینکه کیفیت ملات بیشتر باشد باید نسبت سیمان به ماسه در بلوک را خیلی دقیق رعایت کرد.

برای درست کردن ملات از دستگاه استفاده می شود و این کار به صورت مکانیزه انجام می شود. مکانیزه بودن در تهیع ملات باعث می شود که مخلوط باکیفیت باشد و موارد و ذرات خیلی خوب با هم ترکیب شده باشند.

برای کارهای ساختمانی که از اهمیت زیادی برخوردار نیستند، می توان تهیه ملات را به صورت دستی هم انجام داد. در تهیه ملات به صورت دستی همان نسبت 1 به 6 باید رعایت شود. قابل ذکر است که این ترکیب دارای دقت بالایی نیست و باید برای کارهای کوچک و جزئی استفاده شود. در پروژه های بزرگ باید استفاده از ملاتی که با عملیات مکانیزه صورت گرفته شده است، باشد.

ملات هایی که به صورت دستی تهیه می شوند، برای زمان محدود و در حدود یک ساعت قابل استفاده هستند و بعد از گذشت این زمان، ملات سفت می شود و نمی توان از ان استفاده کرد. پس در تهیه ملات به صورت دستی باید ملات کم کم درست شود تا قبل از سفت شدن، استفاده شود.

یک مورد مهم دیگر که باید در تهیه ملات ذکر شود، این است که، اگر ملات خشک شد، با اضافه کردن اب، اصرار با استفاده از ان را نداشته باشید زیرا خاصیت فیزیکی ملات از بین رفته است و ارزش استفاده نخواهد داشت. در صورت استفاده از آن، کیفیت کار و پروژه به شدت پایین امده و تصلا توصیه نمی شود.

نسبت ماسه به سیمان در ملات 1 به 6

کاربردی ترین و بیشترین فرمولی که در ساخت ملات و مخصوصا تهیه ملات دستی استفاده می شود، 1 به 6 است. این نسبت اقتصادی و مقرون به صرفه تر از دیگر نسبت سیمان به ماسه در بلوک است و برای دیوار چینی و کف و ستون ها، مورد استفاده دارد.

بلوک سیمانی چیست؟

بلوک سیمانی از قطعات پیش ساخته بتنی است که، ملات ان با عیار پایین تهیه می شود. بلوک ها از مخلوط انواع سیمان و اب و شن و ماسه استفاده می شوند. از خصوصیات اصلی بلوک سیمانی، استحکام خوب و مقاوم بودن در حد بالا است. در برابر هوا هم مقاومت خوبی از خودش نشان می دهد و ظاهری زیبایی هم دارند.

تولید بلوک های سیمانی به مدل های مختلف وجود دارد که با توجه به وزنی که دارند، تقسیم بندی می شوند.

نسبت شن ماسه در بتن

همانطور که می دانیم از مواد اصلی برای ساخت بتن، شن و ماسه است. در واقع متریال شن و ماسه و سیمان از پرکاربردترین مواد در ساختمان سازی هستند که برای بلوک چینی و یا تهیه بتن، استفاده می شوند.

برای نسبت سیمان به ماسه در بلوک و یا نسبت شن و ماسه در بتن باید از تجربیات کارگاهی و استفاده از مخلوط های آزمایشی بر پایه روش های معمول با مصالح مصرفی کارگاه مشخص و معین گردد.

برای بتن هایی که در پایین تر از رده C20 قرار دارند، می توان بر اساس مطالعات و تجربه های قبل، عمل نمود. برای تولید بتن بالاتر از رده C20 باید، از مطالعات آزمایشگاهی استفاده نمود تا، نسبت شن و ماسه در بتن مشخص شود. برای مشخص کردن مقدار اب و سیمان و شن و ماسه در تهیه بتن باید مواردی چون، طرح اختلاط، نسبت آب به سیمان و عیار بتن را در نظر داشت.

اندازه سیمان در بتن

سیمان در بتن به اندازه ای باشد که، روغابش روی سنگ دانه ها را پوشانده و تا جایی که امکان دارد، لا به لای سنگدانه ها را بپوشاند. با توجه به اندازه سیمان در بتن، سه نوع بتن کم مایه، میان مایه و پرمایه ساخته می شود. در ادامه به اندازه سیمان در هر نوع بتن اشاره می شود.

 • بتن کم مایه دارای 100 تا 150 کیلوگرم سیمان در هر متر مکعب بتن است.
 • بتن میان مایه دارای 150 تا 250 کیلوگرم سیمان در هر متر مکعب بتن است.
 • بتن پرمایه دارای 250 تا 400 کیلوگرم سیمان در هر متر مکعب بتن است.

بهترین سیمان برای بلوک چیست؟

برای ساخت بلوک از متریال های مختلفی استفاده می شود. انواع تیپ از سیمان برای ساخت بلوک و نسبت سیمان به ماسه در بلوک، وجود دارد که بسته به نیاز و هدف انتخاب می شود. مهم ترین مورد در انتخاب سیمان این است که نوع استاندارد و باکیفیت ان تهیه شود.

در نهایت اینکه

در این مطلب درباره نسبت سیمان به ماسه در بلوک چینی و نسبت اندازه سیمان در بتن اشاره شد. برای تهیه انواع مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت ساختمان و خدمات در ارتباط با سازه های بتنی با کلینیک بتن در ارتباط باشید.

سوالات متداول نسبت سیمان به ماسه در بلوک چینی

 1. تهیه ملات بلوک سیمانی بر چه اصولی است؟
  طرح اختلاط بتن برای بلوک سیمانی آن بر اساس مقاومت مورد نیاز محاسبه می شود. از انواع سیمان استفاده می شود.
 2. چند نوع بلوک سیمانی وجود دارد؟
  دو نوع بلوک سیمانی در تولید وجود دارد. بلوک سیمانی توپر و توخالی است که در دیوار چینی استفاده می شوند.
 3. ابعاد بلوک سیمانی چقدر است؟
  ابعاد بلوک بر اساس اندازه و شکل ان است. طول ثابت است و در ارتفاع و عرض، تغییر ایجاد می شود.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان


پروژه ها


اجرای استخر ویلایی خانگی کرمان
ترمیم بتن دیوار برشی
ترمیم سازه های بتنی در کرمان
کاشت میلگرد شیب کف استخر کرمان
کاشت بولت در بتن کرمان
ترمیم و آب بندی مخزن کرمان

اطلاعات ما