• کرمان،بلوار شهید صدوقی، بین کوچه 32 و 34
 • 03491011416
 • @clinc.beton

همه چیز درباره بتن اکسپوز

همه چیز درباره بتن اکسپوز

پنل های پیش ساخته بتن اکسپوز در میان مهندسان و کارشناسان صنعت ساختمان بسیار طرفدار پیدا کرده است. ویژگی های مثبت و مزایای استفاده از این محصول بتن نما، توجه معماران و طراحان داخلی و خارجی را جلب نموده است. در این مطلب می خواهیم خیلی مفصل به همه چیز درباره بتن اکسپوز بپردازیم و دلایل استفاده از ان برای نماهای خارجی را بدانیم. اگر علاقه مند به این موضوع هستید، همراه ما باشید.

درباره بتن اکسپوز

بتن اکسپوز
بتن اکسپوز چیست؟

همانطور که اشاره شد، بتن اکسپوز در واقع پنل های پیش ساخته ای است که در انواع طرح و مدل برای سلیقه های مختلف تولید و روانه بازار می شود. بتن اکسپوز در معماری نوین و مدرن کاربرد بسیار زیادی دارد و در طراحی نما خارجی ساختمان بسیار مورد استفاده دارد. در دکوراسیون داخلی و پوشش در کف ساختمان و ساخت پله ها هم از این پنل های پیش ساخته استفاده می شود.

ویژگی های بتن اکسپوز چیست؟

از خصوصیت منحصر به فرد بتن اکسپوز این است که اصلا در حالت صاف و صیقلی ساخته نمی شوند و برای استفاده در نمای خارجی با نورپردازی خاص و منحصر به فرد هستند. از بتن اکسپوز علاوه بر اینکه می توان بتن ریزی کرد و به صورت قالب گذاری استفاده نمود، می توان از پنل های پیش ساخته آن هم استفاده نمود. پنل ها متنوع هستند و بر اساس نیاز کارفرمایان تولید می شوند.

 بتن اکسپوز چیست؟
ویژگی های بتن اکسپوز

حال که قرار است به همه چیز درباره بتن اکسپوز پرداخته شود، باید ویژگی ها و مزایای استفاده از ان را به طور کامل اشاره کنیم:

 • بتن اکسپوز در برابر حرارت و دما بسیار مقاوم است و از استحکام خوبی برخوردار است.
 • در مکان هایی با هر شرایط اب و هوایی و اقلیمی از بتن اکسپوز استفاده می شود.
 • در برابر رطوبت و برودت مقاومت بسیار قابل توجهی دارد.
 • از لحاظ سطحی دارای مقاومت خوبی است و قارچ و دیگر عوامل قابل رشد و انتشار بر روی بتن اکسپوز نیستند.
 • در برابر اتش سوزی و حریق، استحکام و مقاومت خوبی می توان از ان مشاهده نمود.
 • در انواع مدل ها و ابعاد و رنگ ها تولید می شود و برای هر سلیقه مناسب هستند.
 • با توجه به کاربرد بسیار زیادش، قیمت مناسبی دارند.
 • عایق صوتی و حرارتی خوبی است.
 • سازگار با محیط زیست است و زیانی برای محیط زیست ندارد.

مقاوم بودن بتن اکسپوز در برابر رطوبت و برودت چگونه است؟

اشاره شد که از ویژگی های بتن اکسپوز این است که در برابر رطوبت بسیار مقاومت خوبی دارد. نفوذ رطوبت در سازه و ساختمان باعث ایجاد خرابی ها و صدمات زیادی می شود که همه تقریبا به آن واقف هستند. اما با استفاده از بتن اکسپوز، ساختاری دارد و از موادی در تهیه ان استفاده شده است که در برابر رطوبت و بارندگی و نفوذ اب، مقاومت بالایی دارد و هیچگونه خرابی ایجاد نخواهد شد. به همین علت است که از بتن اکسپوز در ساخت انواع پل استفاده می شود.

انواع بتن اکسپوز

در همه چیز درباره بتن اکسپوز باید درباره انواع ان هم بدانیم. این محصول هم می تواند به عنوان پنل پیش ساخته و هم به صورت بتن ریزی و قالب بندی در محل اجرا، مورد استفاده قرار بگیرد. توضیحاتی درباره هر کدام از انواع بتن نما به صورت زیر است.

بتن پیش ساخته از بتن اکسپوز در اندازه های استاندارد ساخته می شود که خیلی هم بزرگ نیستند و در کارخانه ساخته می شوند. برای استفاده این نوع از بتن اکسپوز را به محل اجرای پروژه می اورند. بیشتر برای اجرا در پروژه های سبک و کوچک مورد استفاده دارند.

بتن ریزی در محل اجرا از دیگر انواع استفاده از بتن اکسپوز است. بیشتر برای اجرا در پروژه ها و سازه های بزرگ، استفاده می شوند. قالب ها در محل پروژه بر اساس نیاز اماده شده و به کار گرفته می شوند.

مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز چیست؟

مواد تشکیل دهنده همه چیز درباره بتن اکسپوز همان بتن معمولی است. فقط در مواد افزودنی و پرکننده با هم فرق دارند که، در بتن اکسپوز اضافه می شود. برای اینکه بتن اکسپوز، مقاومت بیشتری داشته باشد، تخلخل ان کم تر شده و کاهش پیدا کند، این مواد افزودنی اضافه می شود. تفاوت این بتن با بتن معمولی در طرح اختلاط است.

مواد افزودنی و پرکننده ای که در طرح اختلاط به بتن نما اضافه می شود باعث ایجاد ویژگی هاص این نوع محصول می شود. مقاومت بالا در برابر رطوبت و ساییدگی و حرارت، ناشی از همین طرح است.

ستون های اکسپوز

برای داخل و خارج ساختمان از ستون های اکسپوز استفاده می شود که این ستون ها نمایان هستند و به صورت پنهان در درو دیوار وجود ندارند. از کاربردهای بتن اکسپوز برای ستون است.

کاربردهای بتن اکسپوز

خرید بتن
کاربردهای بتن اکسپوز

از بتن نما برای، ستون ها، مکان عمومی و راه های فرعی و زیرساخت ها، محوطه سازی، پیاده روها، پارک ها، دیوارها، بتن پیش ساخته و بسیاری موارد دیگر استفاده شده و کاربرد دارد.

مزیت استفاده از بتن اکسپوز چیست؟

 • مقاومت زیادی در برابر بتن شسته و واش بتن در برابر لغزندگی دارد.
 • بسیار در طرح و رنگ متنوع است.
 • مصالح ارزان تر و ایزار کم تری برای اجرای ان مورد نیاز است.
 • در برابر هر شرایط جوی از خود مقاومت خوبی دارد.
 • در برابر رفت و امد زیاد از خود مقاومت خوبی نشان می دهد.
 • از ارزانترین و افتصادی ترین راه ها و تکنیک ها برای نماسازی ساختمان است.
 • زیبا است و قابلیت های فنی زیادی هم دارد.

سخن پایانی درباره بتن اکسپوز

در این مطلب از همه چیز درباره بتن اکسپوز گفته شده و به ویژگی ها و مزایای استفاده از ان هم اشاره شد. امیدواریم از موارد و نکات ارائه شده در این مقاله، بهره برده باشید. شما می توانید برای سفارش بتن اکسپوز، فوق روان کننده بتن و… از محصولات کلینیک بتن دیدن نمایید.

سوالات متداول همه چیز درباره بتن اکسپوز

 1. نحوه استفاده و اجرا از بتن نما برای سقف چگونه است؟
  نحوه استفاده و اجرا از بتن نما برای سقف هم می تواند به صورت پیش ساخته باشد و هم می تواند، ساخت و اجرا در محل پروژه باشد. به شرایط پروژه بستگی دارد که بزرگ است یا کوچک است.
 2. تفاوت بتن اکسپوز پیش ساخته با قالب گیری در محل اجرا چیست؟
  بتن نما پیش ساخته از نظر بصری یکپارچگی بتن نما ساخته شده در محل اجرا را دارا نمی باشد.
 3. ویژگی خاص و منحصر به فرد بتن نما چیست؟
  دارای مقاومت و استحکام خوبی است و در برابر رطوبت و دما و برودت مقاوم است.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان


پروژه ها


اجرای استخر ویلایی خانگی کرمان
ترمیم بتن دیوار برشی
ترمیم سازه های بتنی در کرمان
کاشت میلگرد شیب کف استخر کرمان
کاشت بولت در بتن کرمان
ترمیم و آب بندی مخزن کرمان

اطلاعات ما